ماهیت رشوه در فقه و حقوق موضوعه

|42078198|fbv|عنوان:|هدف از نگارش اين مقاله در وراي تبيين برخي از مهم ترين مباحث جرايم رشاء ، رايش و ارتشاء پاسخ به چند سوال کليدي ذيل ودرپايان ارائه راهکارهايي براي برون رفت از بحران يا به تعبيري اپيدمي رشوه و رشوه خواري در نظام اداري ماست . مشخصات فایل تعداد صفحات38حجم...
هم اکنون فایل با مشخصه ی ماهیت رشوه در فقه و حقوق موضوعه وارد وب شده اید برای مشاهده جزئیات فایل به ادامه مطلب یا دریافت فایل بروید.

هدف از نگارش اين مقاله در وراي تبيين برخي از مهم ترين مباحث جرايم رشاء ، رايش و ارتشاء پاسخ به چند سوال کليدي ذيل ودرپايان ارائه راهکارهايي براي برون رفت از بحران يا به تعبيري اپيدمي رشوه و رشوه خواري در نظام اداري ماست .


مشخصات فایل
تعداد صفحات38حجم56/229 کیلوبایت فرمت فایل اصلیdocx
توضیحات کامل

هدف از نگارش اين مقاله در وراي تبيين برخي از مهم ترين مباحث جرايم رشاء ، رايش و ارتشاء پاسخ به چند سوال کليدي ذيل ودرپايان ارائه راهکارهايي براي برون رفت از بحران يا به تعبيري اپيدمي رشوه و رشوه خواري در نظام اداري ماست .

سوالاتي از قبيل :

چرا رشوه ؟

چرا تسلط روابط برضوابط ؟

چرا با وجود مجازات بسيارسنگين خبري از کاهش ارتکاب اين جرايم نيست ؟

چرا شکست سياست هاي کيفري دولت ؟

و هزاران چراي ديگر که ما در اين مجال اندک ياراي پاسخگويي به تمام اين چراها را نداشته و تنها به بيان چند راهکار علمي و عملي براي اقدامي عاجل دراين زمينه بسنده مي کنيم. که البته اينها همه نظريه و نيازمند قرارگرفتن در بوته عمل هستند.


رشوه: دادن مالي است به مأمور رسمي يا غيررسمي دولتي يا بلدي به منظور انجام كاري از كارهاي اداري و قضائي، ولو اين‌كه آن كار مربوط به شغل گيرنده مال نباشد؛ خواه مستقيم آن مال را دريافت كند يا به واسطه شخصي ديگر آن را بگيرد. اين شخص واسطه را در فقه «رايش» گويند و دهنده مال را «راشي» و گيرنده مال را مرتشي خوانند... و شرط تحقق رشوه، تباني و توافق گيرنده و دهنده براي دادن و گرفتن رشوه است.


فهرست مطالب
مقدمه
تعريف و تاريخچه
كتب لغت
ترمينولوژي حقوق
بررسي علل رشوه از منظر فقهي ، حقوقي
تعريف کلي
عنصر مادي جرم رشاء
پرداخت مال يا وجه يا سند پرداخت
عنصر معنوي
عنصر قانوني
ب ) راشی
عنصر مادي
عنصر معنوي
عنصر قانوني
ج ) ارتشاء
الف) عنصر مادي
عنصر رواني
عنصر قانوني
جرايم عليه عدالت
رشاء و ارتشاء
ارتشاء به معني
فقهي ← استفتائات فقهاي متقدم و متاخر
اجماع (نظرات فقها)
فقهای متقدم
اقسام رشوه
تفاوت رشوه با جعل
بررسي علل رشوه از منظر اجتماعي
بررسي علل رشوه از منظر اقتصادي
بررسي علل رشوه از منظر روانشناسي
نتيجه گيري و ارائه راهکار
منابع و مآخذ


"

مطالب دیگر:
🔥پاورپوینت نشانه شناسی انواع اختلالات🔥پاورپوینت مالیات گریزی و زمینه های پیدایش فرار مالیاتی و گریز🔥پاورپوینت علل افسردگی و نحوه تاثیر رفتار و تفکر بر آن🔥پاورپوینت اقدامات اورژانسی با تشنج🔥پاورپوینت مبانی و تاریخچه سی تی اسکن🔥پاورپوینت بهداشت مواد غذایی و طبقه بندی باکتری ها🔥پاورپوینت اصول اساسی روانپزشكی اورژانس🔥پاورپوینت بررسی داروهای ضد افسردگی🔥پاورپوينت فصل يازدهم علوم هشتم ابتدايی مبحث کانی ها🔥پاورپوينت فصل هفتم علوم هشتم ابتدايی مبحث الفبای زيست فناوری🔥پاورپوينت فصل هشتم علوم هشتم ابتدايی مبحث توليد مثل در جانوران🔥پاورپوينت فصل ششم علوم هشتم ابتدايی مبحث تنظيم هورمونی🔥پاورپوينت فصل نهم علوم هشتم ابتدايی مبحث مغناطيس🔥پاورپوینت کارگاهی آموزش روش های تدریس🔥پاورپوینت کامل آموزش آناتومی استخوان های بدن انسان🔥پاورپوینت آشنایی با کامپوزیت های FRP و کاربرد آنها 🔥پاورپوینت مصور آشنایی با فسیل ها🔥پاورپوینت جامع آشنایی با کسب و کارهای اینترنتی🔥پاورپوینت کارگاهی میکروب شناسی سیستم ادراری🔥پاورپوینت کارگاهی ارگونومی🔥پاورپوینت شرح مفصل هوش تجاری🔥پاورپوینت سوالات و پاسخ های درس مدیریت منابع انسانی🔥پاورپوینت درس علوم زیستی و بهداشت کلاس اول دبیرستان🔥پاورپوینت علم مواد و ساختار اتمی آنها🔥پاورپوینت نانو ساختارها