بررسی رشوه در حقوق و قانون مجازات اسلامی

|42078212|fbv|عنوان:|این پایان نامه در مورد رشوه با عنوان می باشد. مشخصات فایل تعداد صفحات68حجم57/890 کیلوبایت فرمت فایل اصلیdocx توضیحات کامل این پایان نامه در مورد رشوه با عنوان می باشد. در ابتدا قانون مجازات اسلامی تعزیرات و مجازاتهای بازدارنده ارتشاء صحبت می شود. در ...
هم اکنون فایل با مشخصه ی بررسی رشوه در حقوق و قانون مجازات اسلامی وارد وب شده اید برای مشاهده جزئیات فایل به ادامه مطلب یا دریافت فایل بروید.

این پایان نامه در مورد رشوه با عنوان می باشد.


مشخصات فایل
تعداد صفحات68حجم57/890 کیلوبایت فرمت فایل اصلیdocx
توضیحات کامل

این پایان نامه در مورد رشوه با عنوان می باشد. در ابتدا قانون مجازات اسلامی تعزیرات و مجازاتهای بازدارنده ارتشاء صحبت می شود. در ادامه قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشا بررسی می شود. پس از آن میزان مجازات جرم رشوه و تکرار و تعدد جرم در رشا و ارتشا تشریح می شوند.عناصر تحقق رشوه در حقوق و نظریات اداره حقوقی در خصوص ارتشاء به تفصیل آورده شده اند. و در آخر به بررسی تطبیقی مصادیق رشوه در فقه و حقوق می پردازیم.


در مقررات کیفری در مورد مال الرشا نظر بر این است که به راشی برگردانده نمی شود، لکن اینکه ضبط این مال به عنوان مال حرام است تا تعزیر راشی، محل تردید است. در تبصره 2 ماده 3 قانون تشدید، ضبط مال الرشا به عنوان تعزیر راشی مطرح شده و در تبصره 5 ماده 3 همان قانون در صورت همکاری راشی در کشف جرم، او معاف از مجازات تعزیر مالی( ضبط مال الرشا به نفع دولت) معرفی شده است. در ماده 592 ق.م.ا. نیز در مورد مجازات راشی آمده است:«... به عنوان مجازات علاوه بر ضبط مال ناشی از ارتشا به حبس ... محکوم می شود».


عدالت و بی طرفی چنین حکم می کند که مجازات برای همه و به طور یکسان اجرا شود. این بهترین راه برخورد با رشوه است. زیرا بیشتر کسانی که رشوه می گیرند جزو افراد متشخص و با اهمیت در مؤسسات و مراکز اداری و مالی هستند و غالباً نمی توان آنها را تحت تعقیب قرار داد. امّا اسلام بین مجرمان تبعیض قایل نمی شود. جُرم، جُرم است و بازتابهای خاص خود را هم به همراه دارد. اخذ رشوه به وسیلۀ کسانی که قدرت و نفوذ دارند، بسی ناشایست تر و بدتر از اخذ رشوه توسط افراد پایین تر و ضعیف تر است. چرا که آنها جسارت و گناهی بیشتر برای انجام چنین جرمی دارند و به سادگی مرتکب آن می شوند.

فهرست مطالب
رشوه در حقوق و در قانون مجازات اسلامی
3-1- قانون مجازات اسلامی تعزیرات و مجازاتهای بازدارنده ارتشاء و
3-1-1- ماده 588
3-1-2- ماده 589
3-1-3- ماده 590
3-1-4- ماده 591
3-1-5- ماده 592
3-1-6- ماده 593
3-1-7- ماده 594
3-2- قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشا
3-3- عمل مرتکب
3-4- مجازات
3-5- میزان مجازات جرم رشوه
3-6- مجازات واسطه رشاء و ارتشاء
3-7- تکرار و تعدد جرم در رشا و ارتشا
3-8- عناصر تحقق رشوه در حقوق
3-8-1- رشاء
3-8-2- رایش
3-8-3- ارتشاء
3-9- نظریات اداره حقوقی در خصوص ارتشاء
3-10- مصادیق تمثیلی ارتشاء
3-11- معامله در مقام رشوه
3-12- برخوردهای مادی
3-12-1- تعزیر مالی
3-12-2- حبس
3-12-3- برکنار کردن افراد خلافکار از مشاغل
3-13- بررسی تطبیقی مصادیق رشوه در فقه و حقوق
3-14- نتیجه گیری
فهرست منابع


"

مطالب دیگر:
📃تحقیق درباره آریائیان 📃تحقیق درباره از جمهوري تا سلطنت 📃تحقیق درباره از دوران مشروطيت و نهضت ملي شدن صنعت نفت و انقلاب بزرگ اسلامي چه درسهايي مي آموزيم؟📃تحقیق درباره از زباله هم مي شود پول درآورد📃تحقیق درباره از شهامت تا شهادت امام حسین (ع)📃تحقیق درباره از طلوع تا غروب (امام خمینی)📃تحقیق درباره از قرون توليد دستي تا عصر توليد ناب 📃تحقیق درباره از مشروعيت حقوق بشر تا اطاعت و الزام‌آوري جهاني📃تحقیق درباره ازدواج آسان در پرتو اخلاق اسلامی📃تحقیق درباره ازدواج در قرآن📃تحقیق درباره آزادی📃تحقیق درباره آزادي در انديشه امام خميني 📃دانلود تحقیق درباره مرگ📃تحقیق درباره آزادی عقیده📃نوشته علمی چیست📃پاورپوینت برنامه ریزی اجتماعی و اقتصادی در شهر و روستا📃پاورپوینت تعریف مفاهیم برنامه ریزی شهری و روستایی📃پاورپوینت حوزه نفوذ شهر و روستا📃پاورپوینت نظریات ساخت و شکل توسعه سکونتگاهها📃تحقیق درباره آزادي فردي و حدود آن در حكومت اسلامي📃تحقیق درباره آزادی و آگاهی📃تحقیق درباره آزادي و جايگاه‌ آن در حكومت از نگاه قرآن📃تحقیق درباره آزادی اقتصادی📃تحقیق درباره ازدواج📃تحقیق درباره آزمايش سيکل موتور ديزل